Novinky z poslední doby
Ani v této předjarní době nemáme nouzi o zajímavé případy.
Mimo jiné lze zmínit aktuální kauzu vozidla VW Sharan zakoupeného klientem v nedávné době na severní Moravě (respektive ve Slezsku, abychom nezavdali příčinu k nesmyslným reakcím internetových trolů)
Pozoruhodné na případu je, že si klient k prověření vozu před koupí najal „odbornou“ firmu, jejíž pracovník auto prověřil na báječných „178 kontrolních bodech“ –z nichž ovšem velká část jsou absurdní hlouposti typu „odér klimatizace„, „špatné gumičky stěračů“ a nechybí pochopitelně přesné změření dezénu pneumatik.
Poté, co si klient po nákupní anabázi spojené s podivnou úhradou části kupní ceny „cash“ a podfakturací vůz odvezl, zaregistroval jisté pochybnosti mj. o skutečném stavu najetých km a obrátil se na nás.
Už prvotní základní náhled na dostupná data k vozu, která jsme si ještě sami doplnili dává tušit, že se stavem km vozidla zde není něco v pořádku.
Kdyby pracovník oné „profesionální“ firmy, která má samozřejmě svého „CEO“, slušivé polokošile s logem a důvěryhodně vypadající výstupní formulář „Online přehled vozu“ nebyl –s prominutím–úplný idiot, dal by si zjištěné údaje do souvislosti a koupi báječného VW Sharan z roku 2016 a nájezdem (dle odometru na palubní desce) o něco málo méně než 200 000 km by klientovi jednoznačně nedoporučil.
Vzhledem k tomu, že jsme se v této šedé zóně obchodu s ojetinami dlouhá léta pohybovali, byť „nemůžeme ani nic naznačovat“, tedy ani nevíme, zda rozhodnutí technika nebylo ovlivněno řekněme „vstřícností prodávajícího“
Přestože pracovník prověřovací firmy provedl jakousi velmi letmou diagnostiku elektronických systémů, zjevně v rozsahu „vyčtení zapsaných závad“ (již bez jejich zhodnocení), a mj. se vůbec nezajímal např. o jednoduché vyčtení stavu km z jednotky převodovky DSG, která je poměrně snadným indikátorem předchozí možné manipulace se stavem km.
Ani trochu ho „nezaujal“ vývoj udávaného stavu km, kdy vozidlo mělo v Rakousku v roce 2020 stav km 175 tisíc, zatímco při dovozu do ČR v roce 2024 196 tisíc (dle dovozové STK).
Otázkou je, zda si toho nevšiml, nebo zda se spokojil s obvyklým vysvětlením „voni s tím potom už moc nejezdili„.
Co k věci dodat?
Na případu pracujeme a rádi bychom měli shromážděny a vyhodnoceny údaje, které potvrdí manipulaci s počtem km, protože naše podezření (potvrzené některými daty získanými z vozidla při jeho fyzické kontrole) je velmi výrazné.
Co k věci dál?
Za 3970,- Kč dle ceníku oné nejmenované firmy bychom ojeté vozidlo v nabídkové ceně téměř 0,5 milionu neprověřovali Ani to už dnes neděláme, výjimka je jen pro stálé klienty, případně na jejich doporučení a jezdíme jen k prodejcům, s nimiž máme z minulosti dobrou zkušenost.
I z tohoto úhlu pohledu lze potvrdit rčení „laciné – 2 x placené“ – a dalo by se uvést další množství trefných přísloví.
Pochopitelně zmiňujeme cenu onoho „prověření“, nikoliv cenu kupní.
Dát za cca devítiletého „Šaryka“ půl milionu se nám jeví jako naprostý nesmysl, ale co už, my jsme to neplatili, že.
U nás by prověření předmětného vozidla nejspíše skončilo zjištěním již naznačených rozporů ve stavu ujetých km při úvodní diagnostice elektronických systémů a základní datovou analýzou dostupných údajů o historii vozu.
Na měření hloubky dezénu pneu a ověření, zda na karoserii nejsou „fleky od holubů“ by zde rozhodně už nedošlo.