Výhodná koupě?

Slepá orientace „na ujeté kilometry“ může být cestou k nákupu vozidla, kterého se již nezbavíte.
Příkladem budiž nákup „lehce jeté“ Fabie 1,2 TSI 66 kW ročník 2016 – 1. registrace duben 16.
Kupní cena téměř atakující 200 tis. Kč, tedy čtyřleté vozidlo které jako nové mělo historickou ceníkovou cenu kolem 320 možná 330 tisíc korun českých, nájezd cca 35 tisíc km.

Nákup vykazoval známky mnoha rizikových faktorů:
prodáno autobazarem na zprostředkovatelskou smlouvu tedy tzv. „v komisi“, dle technického průkazu byl kupující čtvrtým vlastníkem.

Krátce po zakoupení nový vlastník vozidlo přivezl do značkového servisu Škoda, kde mu sdělili ono sladké tajemství – že jde o vozidlo opravené někdy v minulosti po větší havárii.

Nyní již tedy nový šťastný majitel obětoval pětistovku za prověření historie vozu u společnosti CEBIA a mj. obdržel i informaci o tom, že škoda na vozidle v minulosti někdy v roce 2017 reprezentovala tzv. ekonomickou totální škodu, kdy vypočtená cena opravy ve značkovém servisu přesáhla obecnou cenu vozidla.
Cena opravy byla vyšší než 200 tisíc Kč.
Některé pojištovny za „totální škodu“ považují např. již 90 % obvyklé ceny a praktický důvod oblíbenosti likvidace škodní události „na totálku“ je především jednoduchost celého procesu.

V podobných případech však „životní cyklus“ vozidel většinou nekončí. Poškozené vozidlo je většinou pojišťovnou prodáno prostřednictvím aukce různým obchodníkům či opravářům, pro které je mnohdy výhodnější místo „vytěžení orgánů“ tj. rozborky na díly vozidlo „ekonomickým způsobem“ opravit a se ziskem prodat.

Věci se dále se zjevným nadšením (pravděpodobně podpořeným i výší účtovaných částek) ujal lokální vesnický advokát, který následně podal i trestní oznámení na údajný podvod – toto bylo po prošetření Policií ČR odloženo, neboť prodat vozidlo po opravě karoserie podvod obecně není.

Věc se tedy ocitla v pověstném „bodě nula“.

Nový majitel už byl chudší o výdaje spojené s neúspěšným ( a dle našeho názoru i neodborným) postupem advokáta a domníval se, že s případným znaleckým posudkem v ruce prodávající srazí podpatky a uctivě vrátí zaplacené peníze oproti vrácení vozu.
Víme však, jak to chodí a předem jsme mu moc naděje nedávali.
Skutečný stav vozidla nás opravdu zajímal a proto jsme vozidlo základně prohlédli.
Vzalo nám to cca 2 hodiny, ale nás naše práce opravdu baví.
Zjištění: vozidlo opraveno po poškození nárazem na přední část včetně výraznějšího poškození i levého boku.
Předpokládaný rozsah: přední nárazník, chladiče, chladičová stěna, sahara, přední reflektory, přední kapota, přední blatník (minimálně levý), poškození levého boku (oboje dveře + zadní blatník.
Po nárazu při tomto rozsahu muselo s největší pravděpodobností dojít i k aktivaci airbagů – minimálně obou čelních + aktivaci předpínačů bezpečnostních pásů, minimálně u řidiče.


Nic moc, co by nového majitele mohlo těšit.

V uvedeném případě stačilo několik základních kroků k zabránění vzniku celé situace:

  • „obětovat“ hned v úvodu částku cca 500 Kč za údaje v databázi CEBIA
  • zkontrolovat si (zdarma) počet minulých majitelů (dle evidenčních prohlídek) na www.kontrolatachometru.cz
  • vzít si sebou k prodejci alespoň „osobu poučenou“ tj. když už ne specialistu na prověření ojetiny, tak třeba známého automechanika vybaveného alespoň měřičem tloušťky laku

    Jistě, vše výše uvedené něco stojí.
    Ale nestojí to za utracených téměř 200 tisíc korun za vozidlo po rozsáhlé havárii…

Od zmíněného vozidla bychom zájemce (i bez znalosti jeho historie, kterou vždy předem zjišťujeme ) odehnali po cca čtvrthodině po zahájení prohlídky u prodejce a stálo by ho to úžasných 2500,- Kč
Kolik zaplatil následně odborníkovi – advokátovi za jeho skvělý výkon se můžeme jen dohadovat.
V garáži má v podstatě neprodejné vozidlo, které při zoufalém pokusu o jeho prodej může jen prodat snad jen s velkou ztrátou.
Pak má možnost se se stavem věcí smířit a vozidlo dál běžně provozovat.

Navrhli jsme mu variantu, dle naší úvahy a zkušeností nejschůdnější: nárokovat přiměřenou dodatečnou slevu z ceny, kterou jsme předběžně odhadli na 40, max. 50 tisíc. a vozidlo dále užívat.
To se nejspíš zdálo málo a tak nový vlastník do telefonu poznamenal „my to asi zkusíme prodat“.

K tomuto plánovanému kroku pak nezbývá než popřát „hodně štěstí“.