Z „natáčení“…díl prvý

0 Comments

Jsou to ony tzv. „příhody z natáčení“, ale spíše neveselé.

Paní s pánem si zakoupili desetiletý ojetý vůz.
Najeto „pouhých“ necelých 200 tis., nákup se údajně realizoval někde na parkovišti u obchoďáku, smlouva se podepisovala na kapotě.
Kupující „aby si mohl odečíst to dépéhá“ nakoupil tzv. „na IČO“ – čtenáři se špetkou právního povědomí vytuší, že tím se jeho pozice při event. uplatňování nároků z vad tzv. „skrytých“ rozhodně nevylepšila.

No a co byste řekli?
Po pár dnech zjištěna „hlučná převodovka“.
Garážový servis konstatoval, že namísto 2,5 l náplně vypustil jen dva litry a to „černého oleje“ (jaký div u desetiletého auta) a že „olej nespíš nikdo neměnil“.
Ještěže ho vyměnil aspoň tenhle servis.
Co s tím?
Výměna oleje v převodovce nebývá v servisním plánu výrobce vůbec uvedena. Většina majitelů pak netuší, že by třeba bylo dobré tento úkon někdy vůbec provést. I olej v převodovce s mechanickým řazením se znehodnocuje a toto znehodnocení může vést až k předčasnému OPOTŘEBENÍ.
Ano, ve 200 tis. km je zvýšená hlučnost převodovky osobního vozu opotřebením, nikoliv vadou.
Domluvil jsem, že se příležitostně zastaví v servisu, kam jsem zrovna i zavolal, tam se s autem projedou a posoudí míru hlučnosti a vážnost celé situace…a navrhnou nějaké možné řešení.
Když jsem to poměrně dlouze s paní probíral, dozvěděl jsem se nakonec, že to „není zase až tak hrozné“ a „jezdit se s tím dá“.
Čili – byl jsem v konečném důsledku u této kauzy (jako již často) tzv. „za blbce“.
Zhruba hodinu či hodinu a půl strávenou zhodnocením stavu a zaslaných podkladů a další činností s souvislosti s touto „třaskavou“ kauzou jsem mohl raději strávit vleže nebo s nohama na stole.
Neboť i v tomto případě madam ani nenapadlo optat se alespoň ze zdvořilosti, zda nějaký drobný obnos nedluží.
Když se vám podobné věci přihodí do týdne třikrát, zjistíte, že jste pak třeba celý jeden den v týdnu pracovali zadarmo.

Auto koupeno 13. ledna 21 se stavem 187 tis., 26.4. v Toyotě C+K se stavem 190 300…
Ono to opravdu nebude žádná tragédie.
Ještě že paní zdůrazňovala, „že si toho všimli hned druhý den“.

Znáte úsloví o „kovářově ženě a ševcově kobyle“?
Určitě ano.
Nedávno jsem nechal vyměnit olej v manuální převodovce svého vozu poprvé, s nájezdem 240 tisíc km. Převodovka zde nemá vůbec výpustný šroub, takže
starou náplň Zdenál z Carmedic vysál otvorem po vyšroubování čidla zpátečky a hadičkou tam pak „natlačil“ olej nový.
Zvýšená hlučnost převodovky mě nijak neirituje a je mi to jedno, po výměně se spíše zhoršila, zato se zlepšilo řazení celkově.


Konzultační poplatek 2000 Kč pro AK
TELEGRAM
Ing. Vladimír Tylšar - soudní znalec na Firmy.cz

RSS RSS kanál obsahu

Umístění diagnostického konektoru

Dnes už si bez alespoň základního načtení paměti závad při prohlídce ojetiny ani "neškrtnete".

U většiny vozidel známe umístění standardního diagnostického konektoru tzv. "zpaměti", u vozidel která nevidíme denně můžeme chvíli bádat...

Abychom zamezili pracnému hledání Googlem které mnohdy nikam nevede (odkazy na nesmyslné debaty, kde se dočtete "známy mi povedal, že..." ), uvádíme občas umístění jednak na twitterovém účtu pod hashtagy #OBD_konektor #OBDkonektor a můžete také použít tohoto odkazu

V nouzi nejvyšší použijte mobilní aplikaci

Díky obdfacile.com

Kde najít VIN vozidla?

Samozřejmě, nejsnáze dohledatelné místo je tzv. „pomocný VIN“ v okénku čelního skla.

Nicméně s výjimkou vozidel pro americký trh musí být VIN ještě na dalších místech a zajímat nás bude zejména RAŽBA VIN KÓDU v karoserii.

Jako dobrá pomůcka v případě pochybností poslouží polská webová stránka

www.kde-je-vin.com

Tam avizovaná aplikace pro Android se nám nejevila úplně čerstvá, vzhledem k poslední aktualizaci v roce 2017 a tak jsme ji po základním vyzkoušení vrátili zpět do obchodu Google Play. Klidně za ni zaplatíme i více, než těch 39,- Kč ale chceme vidět, že je dále vyvíjena.