Poučení z chyb

0 Comments

Každý někdy chybujeme, důležité je se však z těchto chyb poučit.


Před více než rokem jsem řešil technický problém se Škodou Octavia, která byla předmětem sporu (zda byla či nebyla tzv. „stočená“) a postupoval jsem podobně, jak je to v těchto případech.
Zájemci jsem sdělil, že se na vozidlo podívám a když zjistím markanty úpravy stavu km tak uhradí ceníkovou položku „výjezd znalce“ – a věc končí.
Zájemce byl totiž ten, kdo údajně měl autu v minulosti nechat tachometr „vylepšit“.

Dohodli jsme se po prohlídce vozu, že vypracuji posudek o celkovém technickém stavu se zaměřením na ověření skutečného stavu kilometrů za smluvní cenu, kterou jsem považoval za přiměřenou.
Kromě první prohlídky u klienta, zkušební jízdy a návštěvy spolupracujícího autoservisu (jen tohle cca 3-4 hodiny) jsem s malým časovým odstupem provedl ještě jedno doplňující zkoumání – ale to už není podstatné.
Vzhledem k tomu, že klientův advokát byl ve věci zjevně „poněkud slabší“, doporučil jsem následně i zkušeného advokáta znalého problematiky.
Tomu jsem ještě zavolal o co jde a že už je znalecký posudek hotov, takže může věc „spustit“.

V průběhu zpracování posudku došlo k navýšení rozsahu práce, ukázala se potřeba stanovit ještě cenu vozidla ke dvěma datům a vyjádřit cenový rozdíl, takže jsem klientovi navrhl mírnou úpravu ceny – šlo o „neskutečné“ a doslova likvidační 3 nebo 4 tisíce korun.
Reakce byla samozřejmě vlažná: „Mě už to stálo peněz“ a tak, samozřejmě jsem odvětil, že navýšení je způsobeno dalšími pracemi a že když už nic, tak bez mé spolupráce by se věc pro něj stala dále nejspíš neřešitelnou.
Nakonec kompromis – „Doplatím vám dva tisíce, až se věc začne projednávat u soudu“

Věc se samozřejmě k soudu dostala, mezitím byl zpracován i revizní posudek renomovaného znaleckého ústavu, který potvrdil posudek můj v plném rozsahu.
A tak mě napadlo zvednout telefon a připomenout se s těmi „drobnými“…


Překvapení doslova „nelíčené“.
„Ano, byli jsme tak domluveni ALE já jsem si myslel, že až vás jako předvolají k tomu soudu, víte já jsem teď musel zaplatit zase advokátovi a mě už to stálo fakt moooc peněz a stejně nevím, jak to nakonec dopadne...“
Týjo, to je snad sen, ne?
Bavíme se stále o DVOU TISÍCOVKÁCH, věc jsem se pokoušel řešit jen proto, že jsem si náhodou vzpomněl.
I předání kauzy jinému advokátovi na moje doporučení mělo svoji hodnotu, když už úplně pominu „vícepráce“ na posudku.
Slušně jsem se tedy rozloučil a věřím, že se s dotyčným pánem už nikdy nepotkám.

Update září 21 : pán se ozval se žádostí o nějakou další konzultaci ve věci.
Sdělil jsem mu, že vše jsem již podal písemně ve znaleckém posudku, soud si dodnes nevyžádal žádné vysvětlení či doplnění a že i vzhledem k jeho dosavadnímu přístupu k věci jakožto statutárního zástupce již dříve odsouzené právnické osoby s ním už nic dál řešit nehodlám.
Vážím si každého klienta, neboť mi většinou platí za práci i nějaké peníze, ale občas nezbývá, než řídit se podle věty „Jak vy k my, tak my k vy!“

Konzultační poplatek 2000 Kč pro AK
TELEGRAM
Ing. Vladimír Tylšar - soudní znalec na Firmy.cz

RSS RSS kanál obsahu

Umístění diagnostického konektoru

Dnes už si bez alespoň základního načtení paměti závad při prohlídce ojetiny ani "neškrtnete".

U většiny vozidel známe umístění standardního diagnostického konektoru tzv. "zpaměti", u vozidel která nevidíme denně můžeme chvíli bádat...

Abychom zamezili pracnému hledání Googlem které mnohdy nikam nevede (odkazy na nesmyslné debaty, kde se dočtete "známy mi povedal, že..." ), uvádíme občas umístění jednak na twitterovém účtu pod hashtagy #OBD_konektor #OBDkonektor a můžete také použít tohoto odkazu

V nouzi nejvyšší použijte mobilní aplikaci

Díky obdfacile.com

Kde najít VIN vozidla?

Samozřejmě, nejsnáze dohledatelné místo je tzv. „pomocný VIN“ v okénku čelního skla.

Nicméně s výjimkou vozidel pro americký trh musí být VIN ještě na dalších místech a zajímat nás bude zejména RAŽBA VIN KÓDU v karoserii.

Jako dobrá pomůcka v případě pochybností poslouží polská webová stránka

www.kde-je-vin.com

Tam avizovaná aplikace pro Android se nám nejevila úplně čerstvá, vzhledem k poslední aktualizaci v roce 2017 a tak jsme ji po základním vyzkoušení vrátili zpět do obchodu Google Play. Klidně za ni zaplatíme i více, než těch 39,- Kč ale chceme vidět, že je dále vyvíjena.