Stáčíme?

0 Comments

Jeden by řekl, že doba „stáčení“ už je za námi
Dostupnost nejrůznějších služeb monitorujících stočené km je dnes nesrovnatelná s minulostí a přes event. výhrady k jejich vypovídacím schopnostem lze možnost nákupu „stočenky“ eliminovat hned v úvodu zájmu o ojeté vozidlo.


Pak je ovšem s podivem, že je ještě v dnešní době možno za poměrně vyšší částku zakoupit např. „utočené“ dodávkové vozidlo se skutečným počtem ujetých km mnohem vyšším než 600 tisíc (!) které bylo prodáno s deklarovaným nájezdem 40 tisíc (!) km je věc je dnes předmětem soudního sporu.
Nesvědčí to mj. i o „přirozené inteligenci“ kupujícího?
V tomto případě stačil náhled na webové stránky Ministerstva dopravy www.kontrolatachometru.cz
Překvapení kupujícího na STK muselo být jistě nelíčené, když byla deklarovaná závada druhu „B“

0.3.2V rozporu s požadavky zákona byla na počítadle ujeté vzdálenosti provedena změna záznamu o celkové ujeté vzdálenosti vozidla.

Nutno však i poznamenat, že tato závada je na mnohých STK velmi snadno řešitelná, protože „po domluvě“ lze vystavit protokol o „výměně tachometru“ který problém pro nového šťastného majitele eliminuje.

Někdy je ovšem „problém hlubšího rázu“ kdy databáze napoví, ale vyloženě „nekopne“.

Byl to např. případ nedávno prověřovaného bazarové VW Touran z roku 13 s deklarovaným nájezdem cca 137 tisic km s inzerovanou servisní knížkou, ve stavu uváděném „po servisu včetně výměny olejových náplní“ (i v DSG převodovce, kde je předepsaná výměna každých 60 tis. km.)
Prostě takový bazarní „top stav“ jak prodejci často uvádějí, tedy „paninko, to autíčko je jen sednout a jezdit“.

Na výpisu počtu ujetých km Cebia nebyl žádný rozpor či „zub“ v grafu počtu km, auto bylo dovezeno z Německa (respektive s německým technickým průkazem) jak pravil prodejce „kupuju to přímo od Folcwágnu“.
Jedinou varovnou indikací bylo to, že za poslední 3 roky vozidlo ujelo dle dostupných údajů 15 tis. km a servisní knížka končila zápisem garážového servisu v roce 18 se stavem kolem 100 tis. km.
Nic z toho nemusí ještě nic znamenat.
Někde dlouho stálo za plotem u prodejce a nikdo si jeho koupí nechtěl projasnit šedivé „covidové“ dny nebo stálo dlouho než se vyřídila pozůstalost.
Vše je možné.
Auto nebylo bourané, nebylo nadměrně orezlé na podvozkových dílech, při zkušební jízdě jsme k chování motoru i převodovky neměli připomínek.
Ale „červík pochybnosti“ stále hlodal…
Je to i o zkušenosti – kolik aut máte v rukou, zda víte, jaký mají projev, co hledat za závadové projevy atakdále atakdále.

Znovu pohled pod kapotu.
Uvolněný kryt ozubeného řemene rozvodu motoru přímo nabádá k pohledu na řemen. Vida, řemen je Contitech a nemá ještě setřený potisk na hladké vnější ploše. Naše zkušenost je asi taková, že tento potisk se setře (hladká strana je v kontaktu s kladkami ) někdy po 10, jindy po 20 tis. km.
Ve 134 tis. km by tam rozhodně potisk žádný dávno nebyl.
Byl tedy již měněn minimálně ten řemen.
Při znalostech o šetřivosti jak německých motoristů, tak českých dovozců zní otázka „Proč by někdo měnil řemen potažmo další příslušenství v nějakých 120 tis. km když výrobcem předepsaný interval je u těchto motorů 180 až 200 tis.km?
Na německého důchodce jménem Helmut Pünktlich rozhodně nevěříme, stejně tak, že by autobazarník Kája Čížek nechal rozvod vyměnit „preventivně“…
Okamžik pravdy nastal.
Neměli jsme prostor připojit auto na diagnostiku před zkušební jízdou, tak jsme si to nechali až po ní.
Již první načtená „základního“ protokolu OBD2 ukazuje zajímavé zjištění – poslední mazání závad ŘJ motoru bylo provedeno před nějakými 20 km, což odpovídá cca stavu km před zkušební jízdou…
Zajímavé.
Vybavení vozidla převodovkou DSG umožňuje další zajímavou věc – načtení stavu km uloženého právě v jednotce DSG.
Je to pověstný VAG „kanál 109“ kde lze zjistit v podstatě 3 či 4 možné hodnoty:

stav km odpovídá cca stavu na „odometru“ na palubní desce – vozidlo není na 99,9 % stočené. Možný je rozptyl (odchylka) pár stovek km, jeden dva tisíce..
– kanál 109 indikuje počet km „0“ – v minulosti došlo k manipulaci (stočení)
Údaj kanálu 109 nelze editovat, lze ho jen smazat na hodnotu nula, která se po tomto zásahu v průběhu dalšího užívání vozidla nemění a je stále nula
stav km je o více než 2 či 3 tisíce vyšší než údaj odometru – tuto vyčtenou hodnotu pak lze považovat za skutečný nájezd
– stav km je znatelně nižší než stav na odometru – s tímto jsme se ještě nikdy nesetkali, šlo by nejspíš o
výměnu převodovky za novou v minulosti např. na záruku či podobně.

„Simsala bim!“
Stav km uložený v jednotce převodovky je kolem 184 tisíc.


Stáčeč nedokázal ani přepsat tuto hodnotu na nulu, aby alespoň ztížil odhad stočených km.
V tomto případě tedy cca 50 tisíc km.


Prodejci to sdělujeme, nezmiňujeme další zjištění o mazání závad před ujetými cca dvaceti km. Neutrálně se loučíme s tím, že o vozidlo již zájem nemáme…
Už z principu, nehledě na to, že např. neověřitelná výměna oleje v převodovce (jediná potvrzená je v 60 tis.km a dále měla proběhnout ve 120 a ve 180 tis. km skutečného nájezdu) by mohla vyústit např. v předčasnou závadu převodovky, zejména její mechatroniky.
Jednodušší než úvahy „co by kdyby“ je nechat tam auto stát.

Na FB nejsme a nebudeme.

Co se nedozvíte zde, možná se dozvíte na našem kanálu na síti TELEGRAM
Ing. Vladimír Tylšar - soudní znalec na Firmy.cz

RSS RSS kanál obsahu

Umístění diagnostického konektoru

Dnes už si bez alespoň základního načtení paměti závad při prohlídce ojetiny ani "neškrtnete".

U většiny vozidel známe umístění standardního diagnostického konektoru tzv. "zpaměti", u vozidel která nevidíme denně můžeme chvíli bádat...

Abychom zamezili pracnému hledání Googlem které mnohdy nikam nevede (odkazy na nesmyslné debaty, kde se dočtete nejvýše tak "známy mi povedal, že..." ) můžete použít např. tohoto odkazu

V nouzi nejvyšší použijte mobilní aplikaci

Díky obdfacile.com

Kde najít VIN vozidla?

Samozřejmě, nejsnáze dohledatelné místo je tzv. „pomocný VIN“ v okénku čelního skla.

Nicméně s výjimkou vozidel pro americký trh musí být VIN ještě na dalších místech a zajímat nás bude zejména RAŽBA VIN KÓDU v karoserii.

Jako dobrá pomůcka v případě pochybností poslouží polská webová stránka

www.kde-je-vin.com

Tam avizovaná aplikace pro Android se nám nejevila úplně čerstvá, vzhledem k poslední aktualizaci v roce 2017 a tak jsme ji po základním vyzkoušení vrátili zpět do obchodu Google Play. Klidně za ni zaplatíme i více, než těch 39,- Kč ale chceme vidět, že je dále vyvíjena.